
I dag den 15 april firar vi den Internationella biomedicinska analytikerdagen. Med draghjälp från Naturvetarna är målet att jobba för höjda löner.
Vi vill göra yrket synligt, både för politiker och allmänhet. Vi utför ett kvalificerat arbete som räddar liv, säger Bella Salat, biomedicinsk analytiker, på Karolinska sjukhuset i Solna.
Hon har haft politiker på besök för att visa hur biomedicinska analytiker arbetar och det värde som de tillför sjukvården.
– Tillsammans med Naturvetarna ska vi lyfta vår yrkesgrupp, både på regional och nationell nivå. Jag är förvånad över att yrket är så osynligt i samhället. Det är ett skäl till de låga lönerna, som måste höjas för att klara kompetensförsörjningen i ett läge där det är brist på biomedicinska analytiker.
Med sitt engagerande sätt har Bella fått med sig många av sina kollegor att gå med i Naturvetarna.
Missa inte kvällens firande på Karolinska sjukhuset, där Naturvetarna bjuder på tårta och ger sin syn på hur yrket kan utvecklas.
Läs mer om vårt arbete för bättre villkor för naturvetare inom hälso- och sjukvården.

Palle Liljebäck
chefredaktör