– Det handlar om att studenter som blir föräldrar inte ska missgynnas i jämförelse med andra, säger Colin Andersson, ordförande för Saco studentråd, som Naturvetarna är en del av.
Nu driver studentrådet, med runt 120 000 medlemmar, frågan om en graviditetspeng för studenter som missar vissa moment, som skulle kunna skada fostret eller mamman. Det kan handla om laborationer eller fältstudier som är vanligt för naturvetare.
– Det kan leda till att de inte uppfyller CSN:s krav och riskerar att förlora studiemedel. I ett sådant läge skulle en graviditetspeng fylla ut CSN-tappet, säger Colin som själv är naturvetare och blivande naturgeograf.
Han menar att det helst inte skulle behöva hända, utan att anpassningar borde göras på det aktuella universitetet.
– En graviditetspeng skulle säkerställa den tryggheten och minska risken för att man blir beroende av sin partner. Dessutom skulle det öka genomströmningen av studenter och minska risken för avhopp, säger Colin.
Saco:s förslag kommer i ett läge med lågt barnafödande samtidigt som studenterna blir allt äldre. Den genomsnittliga examensåldern är i dag 28 år.
– Då många väntar med att bli föräldrar till efter studierna blir förstföderskorna äldre med följd att färre barn föds. Det här förslaget skulle kunna ändra på det.
För att sockra budet ytterligare vill Saco höja det extra barnbidrag som ges till studenter från dagens 800 kronor till 1200 kronor per månad.
– Den här gruppen har generellt sett ganska dålig ekonomi, och då hade den här höjningen gjort stor skillnad.
Här kan du läsa mer om Sacos förslag.
Författare: Palle Liljebäck